Częstochowa, ul. Cedrowa 39

+48 508 162 244

bok.brecha@gmail.com

Co to jest wertykulacja trawnika?

 

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pionowym nacinaniu darni, średnio na głębokość 15 mm. Odbywa się to za pomocą maszyny zwanej wertykulatorem. Wertykulatory mają za zadanie usunąć obumarłe części roślin, które z czasem tworzą gęsty filc, słabo przepuszczający wodę i powietrze. Dlatego powyższy zabieg w przeciwieństwie do aeracji nie wpływa bezpośrednio na napowietrzenie trawnika, lecz zwalcza czynniki, które ograniczają dostęp tlenu. Powstałe w wyniku wertykulacji kawałki trawy należy następnie zgrabić i wrzucić je do worka na odpady organiczne, nie należy składować ich w kompostowniku, ponieważ mogą być źródłem zarodników grzybów.

Dzięki użyciu wertykulatorów mechanicznych, praca w ogrodzie nie jest uciążliwa ani męcząca. Jest to ważne, ponieważ pracę z trawnikiem należy wykonać maksymalnie dokładnie.

 

Dlaczego powinienem wertykulować swój trawnik?

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto wertykulować trawnik. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że usuwa mech i filc, czyli warstwę martwego materiału roślinnego, która gromadzi się między glebą a źdźbłami trawy. Może to powodować problemy z przenikaniem wody i cyrkulacją powietrza na trawniku, co może skutkować słabym wzrostem, a nawet chorobami. Wertykulacja pomaga również poprawić stan trawnika, pobudzając nowy wzrost, czyniąc go grubszym i bardziej bujnym niż kiedykolwiek wcześniej!

 

Kiedy jest najlepszy czas na wertykulację trawnika?

 

Wertykulację w rzeczywistości można przeprowadzać przez cały rok. Kluczowe jednak są dwa terminy:

  • Wiosenna wertykulacja – wchodzi w zakres zabiegów regeneracyjnych trawnika. Jest niezbędna, gdy po roztopach i ociepleniu trawnik znajduje się wizualnie w opłakanym stanie. Najczęściej przeprowadza się wertykulację w kwietniu, w przypadku ciepłej pogody - na przełomie marca i kwietnia.
  • Jesienna wertykulacja trawnika – optymalny jest koniec września, wtedy korzenie trawy mają więcej czasu na regenerację, a rośliny sprawniej przygotowują się do nadejścia zimy. Wertykulacja trawy jesienią powinna być płytsza niż w okresie wiosennym.

 

Jak wertykulować trawnik

 

Aby w pełni wykorzystać możliwości wertykulatora, musisz wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać.Najpierw wybierz odpowiedni sprzęt do pracy. Powinieneś mieć wertykulator z możliwością regulacji nacięcia (głębokość robocza), o odpowiedniej mocy silnika i o odpowiedniej szerokości roboczej (modele o dużej szerokości zapewnią dużą wydajność pracy, o mniejszej – są bardziej mobilne i pozwalają dotrzeć do „trudniejszych” połaci trawnika, np. znajdujących się między drzewami). Jeśli nie masz takiego wertykulatora, rozważ wypożyczenie go w lokalnej wypożyczalni (BRECHA WYPOŻYCZALNIA I SERWIS) lub zakup jeśli masz trochę dodatkowej gotówki!

Wertykulacja:

  • przejeżdżamy wertykulatorem raz przy razie, tak jak zwyczajowo jeździmy kosiarką. Wertykulator powoduje przecięcie darni na głębokościod 5 mm wzwyż (w zależności od możliwości modelu wertykulatora) i sami możemy to regulować.
  • duża część naszych odpadów powinna trafić do kosza wertykulatora. Wertykulator pięknie wyciąga mech i suchą trawę, jednak sporo tego jeszcze pozostaje na trawniku.
  • czynność należy powtórzyć, prowadząc urządzenie w poprzek pierwszego toru wertykulacji.
  • następnie należy wygrabić trawnik i wyczyścić go z tego wszystkiego, czego wertykulator nie zebrał. To bardzo ważne, aby pozbyć się tego.

 

Kiedy nie należy wertykulować trawnika

 

Czasami wertykulacja trawnika nie jest dobrym pomysłem. Jeśli ziemia jest zbyt mokra, istnieje ryzyko uszkodzenia trawnika, a nawet wyrwania trawy. W takiej sytuacji można pozostawić po wertykulacji duże łaty martwej trawy i sprawić, że podwórko będzie wyglądało na zaniedbane.

Wertykulacji nie przeprowadza się na młodym trawniku - wykonuje się ją na dwuletnim trawniku. W pierwszym roku trawa jest słabo ukorzeniona i wertykulator zrobi jej tylko krzywdę.

 

Co zrobić po wertykulacji?

 

Po skończonej wertykulacji i dokładnym oczyszczeniu trawnika z resztek roślin, często okazuje się, że zostają miejsca lub plamy, gdzie trawy nie ma lub jest jej mniej i tam robimy dosiewkę. Używamy tych samych nasion, które służyły do założenia trawnika. Trawę można wysiać ręcznie lub siewnikiem.

Następnie należy wysypać nawóz organiczny do trawników, a także obficie zrosić go wodą, by się rozpuścił i pokrył równomiernie całą murawę. Jeżeli nie będą występowały opady należy pamiętać o intensywnym podlewaniu trawnika przez najbliższe tygodnie. Aby wysiane przez nas nasiona wzrosły, muszą mieć wilgotno przez cały czas. Wtedy spęcznieją i zaczną puszczać korzenie oraz pojedyncze źdźbła.

 

Po wertykulacji nawet przez kilka tygodni trawnik będzie wyglądał znacznie gorzej niż przed zabiegiem. To zupełnie naturalne, ponieważ trawa potrzebuje czasu na regenerację. Jednak po 3–4 tygodniach trawnik będzie wyglądał doskonale. Wzrosną nasiona z dosiewki, trawa będzie soczyście zielona, a murawa bujna i zdrowa.

11 marca 2024

Wertykulator - wertykulcja trawnika